Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı , “Bizim Kızıl Elma’mız Türk Dünyasının Birleşmesi!”

Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı , “Bizim Kızıl Elma’mız Türk Dünyasının Birleşmesi!”
REKLAM ALANI
23.08.2021
A+
A-

AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı , “Bizim Kızıl Elma’mız Türk Dünyasının Birleşmesi!”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Azerbaycan Temsilcimiz Ülker Piriyeva ‘ya yaptığı açıklamada “Bizim Kızıl Elma’mız Türk Dünyasının Birleşmesi”dir – diye tarihe not düştü..

– Türk Dünyası’nın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
– Türk Dünyası’nın geleceği hakkında Türkiye nasıl bir yol izliyor ve gelecekte Türkiye açısından ne gibi bir öngörünüz var?

Milletvekili Yavuz Subaşı yaptığı açıklamada – “Türk Dünyasının Bugünü, Yarını ve Geleceği” ile ilgili Sempozyumda her iki ülkenin Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyyetinin İstiklal Marşları ile alakalı üzerimize düşen bir konuşma vardı, o konuşma ile alakalı konuşma yapmak üzere Can Azerbaycanda bulunmaktan memnunluk duydum.
Bizim eski Cumhurbaşkanlarımızdan rahmetli Süleyman Demirelin bir sözü var – “Adriyatikten Çin seddine kadar Türkçe konuşan ülkeler.”
Biz Rusyanın dağılmasından sonra, özellikle AK parti iktidarında sayın Cumhurbaşkanımızın, önce Başbakan sonra Cumhurbaşkanı olmasından sonra gerek Balkan coğrafiyasındakı türkler, gerek Kafkas coğrafiyasında, Orta Asya coğrafiyasında yaşayan türkler – Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi olmak üzere, biz bu ülkelerin aynı dili konuşan, aynı havayı, aynı ruhu aynı kültürü aynı gelenekten gelen ülkeler olarak yarınlara yönelik olarak nasıl daha geliştirebiliriz bu ilişkileri düşüncesi ile Parlamentariler olarak, Sivil Toplum Kuruluşları olarak ve bireyler olarak üzerimize ne düşüyorsa onu yapmaya gayret ediyoruz. Yani bizim Türk dünyasının birleşmesi, Türk dünyasında aynı dili konuşan insanların, ülkelerin ortak çalışmalar yapması – bizim tabiri caizse “Kızıl Elmamız” olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum.” – dedi.
Milletvekili Yavuz Subaşı – “Şahıs olarak, bireysel olarak ne düşüyorsa üzerimize onu da hep beraber yapacağız, her ülke hem sayın İlham Aliyev olarak, hem sayın Recep Tayyip Erdoğan olarak son Karabağ Zaferinde göstermişdir ki, iki ülke – iki kardeş halk, iki kardeş devlet bir yumruk haline gelirse, Mehmet Akifin dediği gibi – “Toplu vurdukça, yürekler onu top sindiremez.”

Milletleri ayakta tutan unsurların başında birlik ve beraberlik gelmektedir. Birlik ve beraberliğin olmadığı milletlerin zayıflaması ve yıkılması çok kolaydır. Çok şükür bu birlik ve beraberlik bizde var. Türk milleti asırlardır birlik, beraberlik içinde hareket etmiş; savaşta-barışta, felakette-şölende ortak bir tavır sergilemiş; beraber ağlamış, beraber gülmüştür. Bu yüzden milletimizin kökü çok derinlerdedir.
Bu birlik ve beraberliği “Karabağ Zaferi”nde tüm dünya görmüş oldu. Allahtan her iki ülkemizin şehitlerine rahmet diliyorum..
Millet olma şuurunu benimseyemeyen bölücüler dün olduğu gibi bugün de çoğu zaman da kökü dışarıda bulunan güçlerin kışkırtmasıyla Türk milletini bölmek için azınlık olma kompleksiyle hareket etmektedir. Bunun hem kendilerine hem de Türk milletine büyük zararlar verdiği muhakkak. Asırlardır milyonlarca şehit veren bu milletin bağımsızlığını elinden almak yahut bu vatanı bölüp parçalamak emelinde olanlar bu emellerinin bedelini her zaman ağır ödemişler, kendi kanlarında boğulmuşlardır; çünkü milletimiz mukaddes saydığı değerleri uğruna ölüme gözünü kırpmadan gitmesini çok iyi bilir. Bizim için söz konusu VATAN olduğu zaman her şeyin teferruattan ibaret olduğunu cümle alem çok iyi bilir.
Aynı havayı teneffüz ettikden sonra bizi durduracak hiç bir güç yok. İnşaallah küreselleşen güçlere karşı birlik için aynı dili konuşan halkların, ülkelerin ne yapmamız gerekiyorsa onu, birlik-beraberlik adına yapmayı istiyoruz, bunun için üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız.”- diye tarihe not düştü.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.