Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

Emine Erdoğan Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi Kapanış Töreni’ne katıldı

REKLAM ALANI
01.01.2022
A+
A-

Emine Erdoğan Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi Kapanış Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığı’nın Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi Kapanış Töreni’ne katıldı.

Emine Erdoğan, “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi”nin Hikmet Barutçugil Güzel Sanatlar Lisesi’nde düzenlenen kapanış törenindeki konuşmasında, MEB’in kısa bir süre önce tüm okulların kütüphanesi olması için proje başlattığını anımsatarak, kütüphanesi olan okullarda içeriklerin zenginleştirilmesinin de projede hedeflendiğini dile getirdi.

Projenin gerçekleşme hedefinin yılsonu olduğunu ve Bakanlığın bu hedefi yakaladığını aktaran Emine Erdoğan, MEB’i ve emeği geçenleri tebrik etti.

Emine Erdoğan, insanın iç dünyası için en önemli gıdanın okumak, öğrenmek ve keşfetmek olduğunu, bu ihtiyaç giderilmediğinde insan olma yolculuğunun ağır aksak gideceğini, bunun bir insan için felaket olduğunu ifade etti.

“KÜTÜPHANELER, KİTAPLARIN RAFLARDA DEPOLANDIĞI MEKÂNLARDAN ÇOK DAHA FAZLASIDIR”

Edebiyattan bilime kadar her kitabın her satırının bir keşif yolculuğu olduğunu belirten Emine Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu yolculukta insan hem kaptandır hem de yolcu. Okuduğumuz kadar ilerler, ilerlediğimiz kadar seyre dalarız. Bir kitabın iki kapağı arasına yeri geliyor en muhteşem insan hikâyeleri, yeri geliyor çağların tarihi ve hatta uzak gezegenler sığıyor. Dolayısıyla kütüphaneler, kitapların raflarda depolandığı mekânlardan çok daha fazlasıdır. O raflarda bambaşka coğrafyalar, bilim tarihinin en heyecan verici anları, öğrenilecek yeni diller ve kazanılacak sonsuz beceriler vardır. Yani kitaplar bir anlamda, insanlığın ortak birikiminin saklandığı sandıklardır. Bu doğrultuda, insanın kitapla kurduğu bireysel iletişim, öğrenmeyi ömür boyu süren bir eylem haline getirir. Vakti gelince okul hayatı mezuniyetle biter. Oysa kitaplar, insanın son nefesine kadar ona eşlik ederler. Dolayısıyla, her yeni günde, her yeni satırda ufkumuz daha da genişler.”

Eğitimde de temel yapı taşlarından olan kütüphaneleri “okulların kalbi” olarak niteleyen Emine Erdoğan, “Öğrenciler kütüphaneler aracılığıyla, kişisel gelişimlerini gerçekleştirirler. Bilgiye erişme becerileri artar. Bunun yanında araştıran, okuyan, üreten bireyler haline gelirler. Elbette, bu becerileri kazanmış insanlar çok daha özgüvenli olurlar. Doğal bir sonuç olarak da hayatta daha çok başarı elde ederler” dedi.

Yaşadıkları çağda bilginin hâkim bir güç hâline geldiğini, öğrenmeyi okul duvarlarının arasına sıkıştırmamanın, zenginleştirilmiş kütüphanelerle daim kılmanın bugün her şeyden önemli olduğunu aktaran Emine Erdoğan, bu nedenle projenin takdire şayan olduğunu ifade etti.

Emine Erdoğan, “Çok kısa bir zamanda, kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okulda kütüphane kurulumu tamamlandı. Kitaplıkların üretimini de meslek liselerimiz yaptı” diyerek, bu dayanışma örneği ve katkıları için tebrik ve teşekkürlerini iletti.

TÜBİTAK’ın 138 bin 940 dergi hibe ettiğini, Türk Dil Kurumu’nun da 385 bin yazım kılavuzu hediye ettiğini anlatan Emine Erdoğan, ayrıca MEB Kültür Yayınları’ndan çıkan 120 eserin raflarda yerini aldığını söyledi.

Emine Erdoğan, kütüphanelerin koleksiyonlarını dijital yayınlarla da çoğalttığını, Bakanlığın da “MEB Yayınları Uygulaması ve İnternet Sitesi”ni hizmete açtığını belirtti.

“Tabii, iş kitapları raflara koymakla bitmiyor” diyen Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mühim olan, kitapla okur arasındaki kucaklaşmayı sağlamak, sadık ve güvenli bir ilişki tesis etmektir. Okuma kültürüne zemin olacak etkinlikler bu işin formülüdür. Bu noktada da çok güzel faaliyetler yürütüldüğünü belirtmek isterim. Eser ve yazar tanıtımı, imza günleri, karakter günleri, roman karakterleri canlandırma festivali ve okul kütüphanesi radyosu, bu faaliyetlerden bazıları. Tüm bunlar kitap okumayı içselleştiren ve ömür boyu devamlılığını sağlayan çalışmalar. İnşallah evlatlarımız, kitapla iç içe bir hayat sürecekler.”

“KÜTÜPHANELER, İNCE FİKİRLİ İNSANLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ YAŞAM ALANLARIDIR”

Kitapların insanların yolunu aydınlattığını, onları insan olmanın basamaklarında üst mertebelere çıkardığını anlatan Emine Erdoğan, “İnsan okudukça ruhunu çiçekler sarar. Sizler güzel sanatlar lisesi öğrencileri olarak, üreten, üretmek için ilham toplayan gençlersiniz. Yaptığınız işlerle, hayata güzellik ve incelik katıyorsunuz. O yüzden kitaplardan hiç ayrılmayın. Kitabın sizleri zaman içinde ve coğrafyalar arasında çıkaracağı yolculuklara talip olun. Sizler, güzel arkadaşlıkların kurulduğu, gençlik denen baharın ilk günlerini yaşıyorsunuz. Unutmayın ki kütüphaneler bugün yalnızca kitap deposu değil, ince fikirli insanların bir araya geldiği yaşam alanlarıdır. Kütüphanelerde vakit geçirdikçe, kendi kalibrenizde insanlarla da buluşacaksınız. Birçok yeni ve ilham verici fikrin tohumlarını birbirinizin zihinlerine ekeceksiniz” ifadelerini kullandı.

İnternet kullanımının herkesin hayatında çok yaygın olduğunu hatırlatan Emine Erdoğan, bugün dünyada 5 milyara yakın insanın aktif internet kullandığının söylendiğini dile getirdi. Emine Erdoğan, tüm dünyada, insanların yedi saate yakın bir zamanı internette geçirdiklerini, bunun iki buçuk saate yakınının ise sosyal medyada harcandığını belirterek, şöyle devam etti: “Küresel olarak 4 milyardan fazla aktif sosyal medya kullanıcısı var. Son 5 yılda ise sosyal medya kullanıcı sayısı neredeyse iki kat artmış durumda. Üzülerek ifade ediyorum ki sosyal medya, birçok insan için bilgi kaynağı olarak görülüyor. Maalesef gerçek bilgi ile malumat arasındaki çizgi, insanların zihninde kaybolmuş durumda. Sevgili gençler, şunu unutmayın ki hakikatle yalanın birbirine karıştığı sosyal medyanın en güçlü panzehri, faydalı kitaplardır. İnşallah sizler de kitapların sizleri taşıyacağı o olağanüstü dünyadan bol bol istifade edersiniz.”

Emine Erdoğan, öğrencilerin hayatlarına dokunan, onları vatana millete hayırlı evlatlar olarak yetiştiren tüm öğretmenlere teşekkür etti. Herkesin yeni yılını kutlayan Emine Erdoğan, yeni yılın tüm insanlığa huzur, barış ve sağlık getirmesini temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasının ardından Emine Erdoğan’a, programa katılan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile liseye adını veren ve UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” unvanına sahip ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından tablo takdim edildi.

Daha sonra Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Özer, lisede eski televizyon, çöp tenekesi, su borusu ve kavanoz gibi atık malzemelerle hazırlanan kütüphanenin açılış kurdelesini kesti. Akabinde kütüphaneyi gezen Emine Erdoğan, buradaki kitapları inceledi. Emine Erdoğan, Afrika Seyahatlerim adlı kitabını da bir öğrenci için imzaladı. Öğrenciler, sohbet ettikleri Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Özer’e kitap da okudu. Daha sonra bağlama sınıfını ziyaret eden Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Özer, bağlama çalan öğrencilerin türkülerine eşlik etti.

Bu arada, Emine Erdoğan, liseye adını veren ve UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” unvanına sahip ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil ve ebru sanatını icra eden öğrencilerle de bir araya geldi. Emine Erdoğan, günün anısına ebru da yaptı.

Programa; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya ile öğretmen ve öğrenciler de katıldı.

kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/134176/emine-erdogan-kutuphanesiz-okul-kalmayacak-projesi-kapanis-toreni-ne-katildi

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.