Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

Yesevi Havacılık Lisesi ‘tanınan okul’ sertifikası aldı

Yesevi Havacılık Lisesi ‘tanınan okul’ sertifikası aldı
REKLAM ALANI
15.07.2021
A+
A-

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetlemelerden geçen Yesevi Havacılık Lisesi, uçak teknisyenliği eğitimindeki yetkinliğini kanıtlayarak, ‘tanınan okul’ sertifikası aldığını duyurdu.

Sadece iki devlet lisesi ve on bir yüksekokulun sahip olduğu ”Tanınan Okul Sertifikasını” TR.147RS.014 onay kodu ile Türkiye’de ilk defa bir Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi alabildi.

Her alanda ilklere imza atan Yesevi Havacılık Lisesi aynı zamanda 2021 yılı Türkiye’nin en başarılı Havacılık Okulu seçildi.

SHY-147 Kapsamında Tanınan Okul Statüsü kazanmış Yesevi Eğitim Kurumu; kalifiye personel yetiştirme, teorik ve pratik modül sınavı yapma konularında yetkilendirildi.

SHT-66 Talimatı AMC 66.A.30(a)’da “Kalifiye personel; mekanik olarak çalışacak personel için motor, makine, mekatronik, vb., aviyonik olarak çalışacak personel için ise elektrik veya elektronik cihazların imalat, tamir, bakım, servis, kontrol veya revizyonlarını kapsayan ve Genel Müdürlük tarafından kabul edilen bir eğitim sürecini başarı ile tamamlamış kişidir. Söz konusu eğitim alet ve ölçüm cihazlarının kullanımını da içermelidir.” şeklinde tanımlanmıştır.

5 YIL OLAN BAKIM DENEYİM SÜRESİ 2 YILA İNDİ

Yesevi Eğitim Kurumu Yön. Kur. Başk. Sn. Ali Kodalak, Tanınan Okul’da eğitim görmenin avantajlarını şöyle sıraladı:

Tanınan Okul statüsü programımızı başarıyla tamamlayan öğrencilerimize lise diplomasına ek olarak ”Tanınan okul mezuniyet diploması” verilmektedir. Böylelikle okulumuzun kredilendirme avantajına ek olarak, A1 kategorisindeki tüm modüllerden muafiyet sağlanacaktır.Ayrıca, SHT-66 IR 66.A.30 maddesi kapsamında normalde 5yıl olan bakım deneyim süresi 2 yıla inmektedir.

Yesevi MTAL Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına ek 240saat teorik, 280saat pratik eğitim vererek geleceğin uçak teknisyenlerinin yetiştirilmesi konusunda bünyesindeki Uçak Mühendisleri, Uçak Teknisyenleri, Elektrik Elektronik Mühendisleri ve tecrübeli eğitim kadrosu ile havacılık sektörüne yön vermektedir.

Yesevi Havacılık, atölyelerindeki faal uçak, piston ve jet motorları, simülatörleri, teknolojik eğitim setleri ve ekipmanları ile tam donanımlı hangarında pratik eğitim vermektedir.

Akıllı ulaşım alanında Teknofest Türkiye 1’inciliği, Tübitak İHA çalışmaları, İha-1 ticari pilot eğitimi ile gençlere havacılığı sevdirerek öğreten Yesevi, tanınan okul olarak da öğrencilerin tercih nedeni olmaya devam ediyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.